Alzheimer Hastalığında Bant Tedavisinin Kullanımı

Alzheimer hastalığında bant tedavisi nasıl gerçekleştirilir, bant tedavisinin özellikleri nelerdir, alzheimer bandı nasıl etki etki gösterir, yan etkileri nelerdir hakkında makale.

Alzheimer Bandı

Alzheimer hastalığın tedavisinde kullanılan en etkili ilaç türlerinden olan rivastigmin etken maddesinde üretilmiş olan bantlar özellikle son yıllarda bu hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaya başlanmışlardır. Deriye yapıştırılarak kullanılırlar, gün içerisinde yavaş yavaş içerisindeki etken maddeyi cilt yüzeyinden vücuda verirler.

Bu bantların bu hastalığın tedavisinde kullanılma amaçları şunlardır:

 • Beyin işlevlerinin bozulmasına neden olan enzimlerin salgılanmasını durdurmak
 • Alzheimer hastalarının hafif ve orta şiddette kendisini gösteren bellek bozukluklarını tedavi etmek

Alzheimer beyindeki sinir hücrelerinin bozulmasını sağlayan ve bu hücreler arasındaki iletişimi sağlayan asetilkolin isimli maddenin miktarının düşmesiyle belirtilerini göstermeye başlar. Bant tedavisi ise bu maddenin parçalanarak azalmasına neden olan enzimlerin salgılanmasını engelleyerek beyinde asetilkolin seviyesinin artmasına yarar. Bu sayede beyin hücreleri arasında tekrar oluşan iletişim kanalıyla hastalığın belirtilerinin azalması veya kaybolması amaçlanır. 

Tedavide kullanılacak olan doz oranı her hastaya göre faklıdır ve kesinlikle doktor tarafından belirlenmelidir.

Hasta yakınları açısından kullanımı kolay olduğu için sıklıkla tercih edilen bu tedavi şekli, hap içirmenin zorluğundan bu kişileri kurtardığı gibi basit uygulanış şekliyle de zaman kaybına neden olmaz. 65 yaş üstü kişilerde de rahatlıkla kullanılabilir fakat hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalı, kullanılması gerekiyorsa doktor kontrolünden sonra doktor onayıyla kullanılmalıdır.

Alzheimer Bandının Özellikleri ve Kullanımı

Tedavide kullanılan bantların piyasada birkaç farklı çeşiti bulunmaktadır. Hepsi de etken madde olarak rivastigmin içermekle birlikte yan içerikler birbirinden farklı olabilmektedir. Bant tedavisinin ortak özelliklerine gelince:

 • Deri yoluyla vücuda karıştığı için yemeklerden önce veya sonra kullanmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu sayede istenildiği zaman uygulanabilir.
 • Bazen oldukça zor olan alzheimer hastalarına ilaç içirmek gibi uğraşlara gerek kalmadan basit bir şekilde deriye yapıştırılmak suretiyle kullanılması. Bu hasta yakınları için oldukça büyük bir kolaylık oluşturmaktadır.

Bu artı özellikleri sayesinde son zamanlarda bant tedavisinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bantlar çeşitli farklı dozlarda etken madde içeririler ve hangi hastanın hangi dozla başlayacağına doktor tarafından karar verilmelidir.

Kullanımı

Bant tedavisinin kullanımı oldukça basit olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır. Bunlara önem verildiği takdirde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan rahat bir şekilde tedavi gerçekleştirilebilir.

 • Her 24 saatte bir bir bant kullanılmalıdır.
 • Bir önceki bant çıkarılıp, yerine yenisi takılmalıdır. Eski ve yeniyi değiştirme sırasında arada zaman boşluğu olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kullanılmış olan bant çıkarılırken bir bütün olarak çıkarılmalıdır. Parça parça keserek bantı çıkarmak uygun değildir.
 • Eğer birkaç gün boyunca bant kullanımı unutulursa, tekrar bant takılarak tedaviye devam edilmemelidir. Bu durumda tekrar doktor kontrolüne gitmek gerekir.

Kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken konular ise su şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek ve karaciğer problemler
 • AŞırı kilo kaybı
 • Çok düşük vücut ağırlığı
 • Astım
 • Mide ülseri
 • Kalp aritmisi

Bu tür rahatsızlıklarınız varsa tedaviyi dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

Alzheimer Bandının Yan Etkileri

Kullanım kolaylığı ve avantajları yanında bu tedavinin bir takım olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu etkilerden kaçınmak için bant tedavisini tavsiye edildiği şekilde uygulamalı, herhangi bir yan etki görüldüğü zaman vakit geçirmeksizin tedaviye ara verilerek doktora gidilmelidir.

Çok Yaygın  Yaygın  Seyrek
Mide Bulantısı  Depresyon  Yüksek Kan Basıncı
   Anksiyete  Kaşıntı
   Baş Ağrısı  Kızarıklık
   İshal  Döküntü
   Yorgunluk  Cilt İltihabı
   Kilo Kaybı  

Bu yan etkiler böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda daha sık görülebilmektedir. Yan etkilerin büyük bir çoğunluğu tedaviye başlandıktan sonraki birkaç gün içerisinde görülmekte ve zaman geçtikçe belirtileri ve etkileri azalmaya başlamaktadır. Bu nedenle olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve mutlak surette doktora bilgi verilmelidir.

Kullanımı oldukça kolay bir tedavi şeklidir

 

Bunlar aynı zamanda yanlışlıkla aşırı doz bant tedavisi uygulandığı zamanlarda da görülebilmektedir. Kimi zaman bant takıldığını unutan kişiler ikinci kez bant yapıştırarak aşırı doz ilaç alımına maruz kalabilmektedirler. Böyle bir durum fark edildiğinde vücuttaki tüm bantlar çıkartılmalı ve hastaneye gidilmelidir.

Tedavinin ilk zamanlarında ve doz artırımı gerçekleştirildiğinde kişilerde baş dönmesi ve sersemlik meydana getirebildiği için bu dönemlerde araç ve teknik aletler kullanmamaları gerekmektedir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.