Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? – Bitkisel Çözümler

Adet dönemi içinde oluşan ağrılardan en önemlisi baş ağrısıdır. Bu ağrılardan kurtulmak adına bitkisel karışımlardan yardım almak çözüm olanağı sunar.

Adet Dönemi Sürecinde Baş Ağrısı

Adet Dönemi İçinde Ağrı

Kadınların birçoğı adet dönemi içinde baş ağrısından şikâyetçi şekilde sorunlar yaşar. Bu dönem içinde bir kadının yaşadığı duygular farklı yoğunluktadır. Başın içindeki tamamen toleranslı ve tutarsız bir basınç hissinden, çalışma kapasitesinden mahrum bırakma zamanı olan belirgin migrenlere kadar değişebilir. Çoğunlukla baş ağrısına bulantı, kokular ve tat algılarındaki değişimler, seslere duyarlılık, duygu durum dengesizliği ve uyku bozuklukları soruna eşlik eder. Adette meydana gelen baş ağrısı, adet öncesi 2 gün ve 3 gün sonra tekrar edilebilir. Genelde bir sağlık tehlikesi oluşturmaz ama tekrarlayan durum ataklar halindeyse kesinlikle bir doktora görünmek gerekir. Bu durumun sebebi hormonun üretimini düzene sokan hipotalamik- hipofiz sistemi bozukluklarından  dolayı kadınlarda özellikle karakteristik olan, adet döngüsü esnasında hormonal arka plan içinde keskin bir değişiklik meydana gelir. Bundan da kaynaklı meydana gelir. Baş ağrısıyla  menstruasyon ana nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Hormon progesteron seviyesinde keskin bir düşüş
 • Su ile tuz dengesindeki değişimleri
 • Prostaglandinler düzeyinde menstrüel değişiklikler ile ilişkileri
 • Ağır ve uzun menstrüel kanaması olan kadınlarda sıklıkla görülen kronik demir eksikliği anemisi

Menstruasyon eğilimi olan bir baş ağrısına beslenmede aşırı miktarda karbonhidrat ve doymuş yağ içeren aşırı yeme bozuklukları, aşırı sık kahve tüketimi de sebep olur. Menstrüel olasılığını arttırmak, ayrıca servikal osteokondroz, kan pıhtılaşma bozuklukları, daha önce baş ve boyun yaralanmalarından kaynaklı da ağrılar meydana gelir. Menstruel dönemde meydana gelen ağrıların ortaya çıkmasının farklı bir nedeni de vücuttaki su ile tuz dengesinin ihlal edilmesidir. Vücudun menstrüasyon esnasında uterus hücrelerinin reddiyle baş edebilmek adına ağır kanama, vücutta sıvı biriktirir daha sonra kullanılmaktadır. Bunun tarzında eklemlerde şişlik ve beyin dokularındaküçük bir şişkinlik belirtileri, gecikme meydana gelebilmektedir. Basma ağrısına neden olan şeyde budur.  Adet esnasında kadınların bazıları kolay şekilde transfer yapamaz. Kadınların bazıları hormonal arka plan konusunda duyarlıdır. Bundan kaynaklı olarak baş ağrısı yaşar.

 Ağrıdan meydana gelen semptomlar arasında;

 • Baş bir bölgesinde açık lokalizasyon ile uzun süreli titreşimli ağrı
 • Fotofobi
 • Yüksek seslere ve keskin kokulara acı veren bir tepki
 • Kan basıncında değişiklikler
 • Bulanık görüş
 • Gözün üzerinde baskı duygusu
 • Uyku bozuklukları
 • Artan yorgunluk durumu
 • Zihinsel ve fiziksel performansta azalma
 • Keskin ruh hali değişiklikleri
 • Sinirlilik ve kısa öfke
 • Bilgiyi algılama yeteneği azaldı

Menstruasyon sırasında karın ve bel bölgesindeki ağrının yanı sıra bulantı ve kusma da görülebilir. Meme bezlerinin ağrılar vardır. Bazen hastalar sternumun şiddeti ve ağrısından şikâyet ederler.

Bitkisel Destekler

Lavanta Yağı

En acı verici saldırıda bile etkilidir. Baş ağrısı tedavisi için inhalasyonlarda kullanılır. İyi ısıtılmış su ile bir kapta birkaç damla sulandırmak adına gereklidir. Sonra ısıtılan suyun içinde baş eğilir, başa bir havlu örtülür ve iyileştirme adına solumak gerekir. Solunum prosedürlerini gerçekleştirmenin bir yolu yoksa temporal bölgeye hafif bir masaj yapılması gerekir. Parmak pedleri lavanta yağı ile önceden nemlendirir. Düz ve derin nefesler vermeye çalışılırsa, masajın etkisi daha güçlü olacaktır.

Okaliptüs, Sandal Ağacı, Nane

Terapötik bir öz olarak kullanılabilir. Bu üç yağ ya da tek olarak baş bölgesine hafif hafif masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Soğuk Tedavi

Bu termal tedavi, vücudun hastalıklı kısmı üzerindeki sıcaklık etkisidir. Bu amaçla bir torba kuru buz, ıslak havlu veya soğuk su şişesi kullanımı yapılabilir.  Ağrı kaynağı üstündeki etkiler en az 20 dakika olmalıdır. Bundan sonra, baş ağrısı tamamen zayıfları veya tamamen ortadan kalkar.

Yeşil Çay

 • 1 paket yeşil çay
 • 1 bardak kaynar su

Kaynar suyun içine 1 paket çay atılır ve 10 dakika bekletilir. Baş ağrısından kurtulmak için önce yeşil veya hafif diüretik çay kullanımı yapılmalıdır. Adet dönemi başladığı zaman gün içinde 1 adet düzenli olarak içilmesi ağrı oluşumunun önlenmesi adına gereklidir.

Papatya

Yeşil çay gibi papatya çayı da ağrıyı olumlu yönde etkiler, normalleştirir ve gemilerin duvarlarını gevşetir. Böyle basit yöntemler uygulayarak, neredeyse nefret edilen baş ağrısından kurtulmak mümkündür. 1 bardak kaynar suyun içine 1 tutam papatya atılır ve 10 dakika bekletilir. Ardından süzülen karışım gün içinde tüketilmelidir. Bu çay sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısının ortadan kalkmasına olanak sağlar. Adet döneminden birkaç gün önce ve adet dönemi süresince düzenli olarak her gün içilmesi oldukça önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.