Adet Dönemi Öncesi Baş Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Adet dönemi öncesinde baş ağrısı hormanel değişimler, besin eksikleri, su ile tuz dengesi durumu, bazı hastalıkların varlığı ve stresten kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

Adet Öncesinde Baş Ağrısı

Menstürel Dönem Öncesi Ağrılar

Adet süreci öncesinde çoğunlukla baş ağrıları ile alakalı durumlar dâhil birçok yan belirtiler kadınların yaşamına eşlik etmektedir. Kadınlarda baş ağrıları premenstrüel sendrom dönemlerinde ve öncesinde başlayabilir. Uzman kişiler nezdinde tüm kadınların % 60’ı bu dönemin ilk zamanlarında baş ağrısı yaşar. Ağrılar kadınların vücudunda bulunan hormon düzeylerinde keskin değişimlere bağlı şekilde meydana gelmektedir. Progesteron ile östrojen hormonlarının düzeyleri keskin şekilde düşüş göstermektedir. Bu durum baş ağrısı ya da migrene yol açar. Bundan dolayı kadınlarda, menstrüasyon dönemi öncesinde baş kısmında ağrı, PMS adına normal düzeyde bir belirtidir. Bu tarz ağrılar hormonal ağrıların oluşumuna işaret etmektedir. Menstrüel migrenler migrenden farklı düzeydedir. Bu süreç içinde migrende daha şiddetli düzeyde ağrılar vardır. Belirtiler daha güçlü düzeydedir ve uzun süre dayanmaktadır. Bu süreçte oluşan sorun 72 saatlik zaman dilimine kadar uzayarak devam edebilir. Kişilerin tüm vücutlarında eklemler ile kaslarda ağrıların çıkmasına sebep olur. Ayriyeten sorun ciddi düzeyde yorgunluğa neden olur.

Ağrı Oluşumunun Nedenleri

Hormonal Değişimler

Kadının bedeninde aktif düzeyde hormonal yeni yapılanma, adetin başlamasından yaklaşık olarak 10 ile 12 günlük süre önce başlamaktadır. Bu dönem içinde kişi vücudunu gebelik için hazırlamakta olan hormondan progesteronunun aktif düzeyde bir üretimi bulunur. Eğer kavrama durumu olmazsa hormonal düzeyde arka plan kısmında dramatik olarak değişim gösterir. Bu tarz dalgalanmalarla ağrıları hoş durumda olmayacak olan rahatsızlık semptomları kışkırtmaktadır.

Su İle Tuz Dengesi

Adet döneminden öncesinde belli başlı hormonların düzeylerinde artış kadın vücudunda sıvı tutulmalarına yol açar. Bundan kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

Kontraseptiflerin Alımı

Sık şekilde adet öncesinde migren durumlarının suçlusu durumuna gelen doğum açısından kontrol hapıdır. Oral olan kontraseptifin oluşabilecek yan etkilerinin başında başta ağrı bulunur.

Migren Atakları

Aşırı düzeyde süren baş ağrısından sıkıntısı olan kişiler, adet döngülerinin son dönemlerinde baş bölgesi kısmında belirgin,  yoğun düzeyde bir ağrı yaşar.

Birçok çalışma sonucunda adet öncesinde baş ağrısına aşağıdaki sorunlarında neden olduğunu ortaya çıkartmıştır. Sebepleri arasında;

 • Tiroid disfonksiyonun oluşumu
 • Zihinsel ile duygusal bozuklukların olması
 • Gün içinde rutininin ihlali oluşması
 • Önceki kürtajların varlığı
 • Uterus ile fallop tüpleri üstünde operasyonların olması
 • Hormon içermekte olan kontraseptiflerin yanlış seçimleri
 • Bulaşıcı hastalık türleri

Menstürel dönemin öncesinde baş ağrıları, bu dönemde 7 gün önce kendisini göstermeye başlar.

Nasıl Geçer?

Beslenme

 • Baş ağrılarının oluşmasına katkı sağlayan  yiyecekler vardır. Bundan dolayı ne tüketildiğinin büyük önemi bulunur. Şiddetli şekilde baş ağrıları olan kişiler çikolata ve bununla alakalı ürünleri tüketmekten vazgeçmelidir. PMS yani adet döneminde olmasına rağmen çikolata canı istiyorsa bununla kesinlikle savaşmalıdır.
 • Ayrıca alkol ile kuruyemişleri beslenmede çıkarmak gerekir. Çünkü bu yiyecekler baş ağrılarının gelişmesi konusunda katkılarda bulunur.
 • Sodyum düzeyinin düşürülmesi konusunda tuz açısından düşük bir beslenmeye uyulması konusu önemlidir.
 • Kafein alımı, adet dönemi içinde 1 bardak kahvenin ağrıya sebep neden olabileceğini kesinlikle unutmamak gerekir. Çok yüksek düzeylerde kafeinlerin alımı ağrıı riskinin artmasına sebep olur. Ayrıca bedeni kötüleştirmektedir. Özellikle bu dönemde kafein içermekte olan içeceklerin kadınları olumsuz şekilde etkiler. Çoğu zaman da menstürel süreçte baş ağrısı sorunan sebep kafein alımıdır. Bu nedenle süreçte kafein alımı kesinlikle azaltılmalıdır.

Stres

Kadınlar adet esnasında stresle alakalı sorununa daha yatkın durumdadır. Çünkü adet sürecinde duygusal anlamda daha hassaslaşırlar. Bu sebeple bayanlar menstrüasyondan önce stres sorununa yatkın hale gelmektedirler. Olumlu düzeyde etkilere ve duygu durumlarını düzeltmek adına önemli detaydır. Stresin oluşan etkisini azaltmak adına kişi elinden geleni yapmalıdır. Bunun için;

 • Sinir sistemini yatışmasını sağlayan nane çayı tüketilir.
 • Gerilimin hafifletmesı adına uçucu yağların kullanımıyla banyo yapılabilir.
 • Rahatlatıcı olan masajların seansından geçilebilir.
 • Vücut az düzeyde stresli olduğu zaman strese karşı daha az eğilimlim gösterir. Baş ağrısı sorunuda ortaya çıkmayacaktır.

Besinler

Bir kişi ay bazında ağrı sorunundan mustaripse vücut besin öğesi açısından yoksun olabilecektir. Uzmanlar bu konuda özellikle kalsiyum almayı önerir. Kalsiyum süt ürünü içermekte olan yiyeceklerde fazlasıyla vardır. Ayrıca magnezyum ile B6 vitamini kadınların durumu üstünde olumlu etkilere sahiptir. Adet dönemi içinde ağrıları azaltmaya destek olur.

Soğuk Tedaviler

Adet sürecinde baştaki ağrıdan kurtulmanın en faydalı yollarından bir tanesi de baş bölgesine 15 dakika kadar soğuk pedlerin yerleştirmesi yapmaktır. Soğuk terapi uygulaması iltihabı hafifletme konusunda yardımcı olacaktır. Ağrıyı hızlıca ortadan kaldırır.

Doğum Hapı Kullanımı

Genelde doğum kontrolü haplarına başladıktan sonra kadında baş ağrısı meydana gelir.  Çoğu sorun menstrüasyondan önce ağrının doğum kontrol ilaçlarının alımından kaynaklanır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.