Adet Öncesi Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelik, pek çok kadının yaşamak istediği dönemlerin başında gelmektedir. Adet öncesi baş ağrılarının hamilelik belirtisi olup olmadığı çok sayıda kadın tarafından merak edilmektedir.

Baş ağrısı, oldukça karşılaşılan bir sorun olmakla beraber, özellikle gebelik yaşamak isteyen hanımlar için çoğu zaman belirleyici bir etken olarak düşünülmüştür. Gebelik önemli bir süreçtir ve neredeyse her kadın dünyaya yeni bir birey getirmek ister. Gebeliğin erken olarak algılanabilmesi, alternatif tıp ve gelişmiş tıbbi teknoloji yöntemleri ile artık mümkündür. Birçok kişi gebelik belirtileri olarak baş ağrısını düşünmektedir. Peki baş ağrısı gerçekten de gebeliğin belirtileri arasında mı yer alır?

Hamilelik Belirtileri

Baş AğrısıHamilelik belirtileri, her kadında kendini farklı şekillerde göstermektedir. Ancak gebeliğin beklenen başlıca belirtileri arasında adetin kesilmesi gelmektedir. Kadın, döllenme ve buna bağlı olarak yumurta oluşumunu tamamladığı için gebelik süresince yumurta dışarı doğum yolu ile atılana kadar regl olmamaktadır. Bu hamilelik ile ilgili bilgi veren başlıca unsurlar arasında yer alır. Hamileliğin bir diğer belirtileri arasında bulantılar yer almaktadır. Her hamilelikte görülmemekle beraber, bulantılar gebeliğin sonuna kadar devam edebilir ya da yalnızca birkaç ay sürebilmektedir. Baş dönmeleri, yorgunluk ve halsizlik de yine gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtiler, kadından kadına farklılık göstermekle beraber, bir kadın için her gebelikte farklı şekillerde de kendini gösterebilmektedir.

 • Adetin kesilmesi
 • Bulantılar
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Memelerde hassasiyet
 • Kasık ağrıları
 • Yerleşme Kanaması

başlıca görülen gebelik belirtileri arasındadır. Genellikle kadınlar bu belirtilerden en az ikisini bir arada görmeleri durumunda doğrudan bir uzmana gitmekte ve gebelik testi yaptırmaktadırlar. Ancak bu noktada değinilmesi gereken bir başka durum da erken hamilelik belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kadında gebe olduğu düşüncesini uyandıran ilk etmenlerin başında adet kesilmesi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre gerçekten de adetin kesilmesi gebe olan kadınların %90’ında gerçekleşir. Ancak %10’luk bir kısımda adetin kesilmesi gerçekleşmez. Gebelik sürecinin önceden anlaşılıp anlaşılmadığı, dünya çapında hekimlere en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de erken gebelik belirtileri olarak adlandırılır. Tıbben tanımı adet dönemi öncesi görülen belirtiler olarak adlandırılmaktadır.

Adet Öncesi Görülen Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri, pek çok kadın için gebeliğin anlaşılmasına dair işaret vermektedir. Adet döngüsünün kırılması, pek çok insanın bildiği gibi gebeliğin varlığına delalet eden en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Adet öncesi görülen gebelik belirtileri arasında ilk sırada göğüslerdeki hassasiyet yer almaktadır. Bu hassasiyet elbette ki hamilelikte hormonların daha fazla çalışmasına ve süt hormonların artık artış göstermesine bağlıdır. Çok çabuk yorulma, aşırı uyku hali, adet kesilmeden önce dahi baş dönmesi hali gibi pek farklı unsurlara bağlı olarak oluşabilir. Kadın kendini bir anda aşırı yorgun hissedebilir ya da ani ruh hali değişikliklerine kapılabilir. Hormonlar döllenmenin sağlandığı andan itibaren sürekli olarak değişiklik gösterdiğinden ötürü, bu durumun yaşanması oldukça doğaldır. Erken gebelik belirtileri, pek çok kadının kendini tanıması durumunda hızlı şekilde gebeliğini anlayabildiği durumlar arasında bulunur.

 • Memelerde hassasiyet ve irileşme
 • Kendini yorgun hissetme
 • Birden ruh hali değişiklikleri
 • Sürekli ağlama ya da gülme nöbetleri geçirmek
 • Aşırı uyku hali
 • Baş dönmeleri
 • Bulantı
 • Sürekli idrara çıkma
 • Terleme

Yukarıdaki belirtilerin en az ikisinin bir arada görülmesi halinde gebe olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bir doktora danışmanızda fayda bulunur.

Adet Öncesi Baş Ağrısı Bir Erken Belirti Mi?

Adet öncesi baş ağrısı bir erken gebelik belirtisi olmamakla beraber, nadiren görülebilir. Bu durumun en büyük sebebi, tıbben gebelik belirtileri arasında baş ağrısının olmayışıdır. Ancak hamilelik döneminde kanın aşırı pompalanışından dolayı, gebe kadının baş ağrısı çekmesi olasıdır. Hamilelik dönemlerinde baş ağrısı nadiren şiddetlenebilir. Bu durum migren hastası bir kadının gebe kalışında geçerli olabilir. Ancak tek başına baş ağrısının bir gebelik belirtisi olmadığını söylemek mümkündür.

Yine de baş ağrısı hafife alınmaması gereken durumlar arasında yer almakla beraber, kişi sürekli ve şiddetli baş ağrıları ile karşı karşıya kalıyorsa, vakit geçirmeden doğrudan doktora danışmalıdır. Çünkü bu durum herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.