Açlıktan Baş Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Açlık durumundan kaynaklanan baş ağrılarının birçok nedeni bulunur. Bunların çözümlenmesi adına kişilerin gün içinde dengeli şekilde beslenmesi ve sıvı alımı gerekir.

Açlık İle Baş Ağrısı

Açlık ile baş ağrısı arasındaki nedensel ilişki, genetik yatkınlık ve yaşam tarzını belirten faktörler tarafından tetiklenir. Açlık sorunu tetikleyen birçok etken bulunur. Bu etkenler kısa süre içinde baş ağrılarının oluşmasına sebep olur.

 • Stres, dış uyaranlarda vücut hücrelerinin koruyucu halidir. Açlık beyninin semptomları kabul edilemez olarak kabul edilir. Bu nedenle hücrelerin besin yetersizliğine karşı ağrı reaksiyonu oldukça beklenir.
 • Kafada ağrıya bağımlılık, migren diyet açlığı döneminde artan ağrı ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır.
 • Beynin damarlarının daralması, vücudun fizyolojik özelliği, ağrının oluşmasında temel olarak kabul edilir. Katkıcı bir olgu olarak kabul edilir.
 • Kötü beslenme, gerekli vitamin ve eser elementlerin sistematik bir eksikliğiyle bir su dengesi bozukluğu, dengesiz ve kaotik bir gıda alımı ciddi baş ağrısına neden olabilir.
 • Düşük kan şekeri, beyin beslenmesinin temeli glikozdur. Tatlının olmayışı beyin aktivitesinin körleşmesini ve sonuç olarak acıyı teşvik eder. Kakao çekirdeği içeren çikolata ve ürünlerin, hızlı bölünme özelliğine sahip basit karbonhidratlar olduğunu bilmek gerekir. Ağrıyı hafifletmek için bir araç olarak, bu ürünler uygun değildir. Kandaki fazla şeker, acı verici duyumlarda yoğun bir artışı ve ayrıca kronik bir hastalığın başlangıç ​​belirtilerinin alevlenmesini tetikler.
 • Aşırı çalışma programı doygunluğu genelde öğle yemeğini ihmal etmenin sebebidir. Yoğun istihdam tam dinlenme ve ılımlı insan beslenmesini önler, muazzam enerji maliyetleriyle sürekli bir açlık hissi, bedeni stresli bir heyecan durumuna sokar.

Belirtileri

 • Bir yemeğin veya hafif atıştırmalıkların hemen ardından semptomun kısmen kaybolması
 • Doğru beslenme başlangıcından itibaren üç gün içinde ağrı sendromunun tamamen rahatlatılması.
 • Alnın merkezi noktasında lokalizasyonu
 • Başın geri kalanına yavaş ve yavaş ağrı yayılması hissi
 • Semptomun sürekli ve tekdüze yoğunluğu korunur.

Yemekler arasındaki normal aralığın ortalama süresi 3 ile 5 saat arasındadır. 5 saatten fazla aç kalmak, ağız ve karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı gibi belirtilerle birlikte protein ile karbon dengesizliği meydana gelir. Özellikle vücudun keskin bir hareketi sonucunda sabah saatlerinde bu belirtiler dikkat çekicidir. Yemekten tamamen vazgeçmek kaydı ile listelenen işaretlere ek olarak, bir kişi çok yorgun veya zayıf hissedebilir. Bundan dolay vücudun sıvı dengesini korumak ve aynı zamanda gıdayı günde en az 4 ile 5 kez dengelemek çok önemlidir. Yemekler arasında bir ara, içilen suyu içeriye sokarak, sıvı açlık hissini dindirir ve iştahı azaltır. Midenin hayali bir doygunluğunu sağlar.

Hareket halindeyken fast food alışkanlığını ortadan kaldırın, fast food ürünleri vücudun stresli durumunu kötüleştiren birçok zararlı madde içerir. Aşırı yeme ayrıca açlığın hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına ve baş ağrısının eşlik eden semptomuna katkıda bulunmaz. Seçilmiş diyete, ilgilenen doktorun dikkatli gözetimi altında bağlı kalmaya çalışın. Doktorun, diyet döneminde nasıl hissettiğinizi ve nasıl yediğinizi bilmesi çok önemlidir. Genelde açlık hissi ve beraberindeki baş ağrısı, ana öğünden yarım saat önce bir bardak su aldıktan sonra ortadan kalkar. Bu nedenle beslenmede yemek yemeden önce belirli bir miktar sıvı kullanarak gözlemleyerek, vücutta bulunan su dengesini düzenler ve aynı zamanda en uygun koruyucu diyet uygulanmalıdır.

İyi Gelen Doğal Çözümler

Problemin doğru çözümü konusunda önemli olan zamanında yemek yemektir. Gıdaları keskin bir şekilde ret etme sorunu kişinin genel bir durumunun dinamizminin dengesizliği ile tehdit eder. Çünkü alınan gıdaların daha sonra asimilasyonu, bütün organizmanın bir bütün olarak yaşamsal faaliyetini sağlar. Sindirim sürecinin en ufak bir ihlali metabolizmada azalmaya, bağırsak fonksiyonunun bozulmasına, beyin aktivitesinin yavaşlamasına, konsantrasyonda düşüşe ve performansa neden olur. Önleyici amaçlar için vitamin ve magnezyum bakımından zengin proteinli gıdaların kullanılması uygundur. Bunlar arasında;

 • Sebze yan yemekler
 • Süt ürünleri
 • Balık
 • Tahıllar
 • Yeşil sebzeler
 • Fındık haşlanmış et yemekleri
 • Et ürünler yer alır.

Acıyı tamamen yok etmek adına farklı bir seçenek de biraz yemek yemektir. Hafif ve yağlı etleri değil, pişmiş sebzeleri, az miktarda fındık veya bal tüketimi yapılmalıdır. Gıdalara çok fazla şeker, tuz ya da yağ eklemesi yapılmamalıdır. gıda besleyici olmalıdır ama çok hafif ve yararlı olması gerektiğini de unutmamak gerekir. Bir süre sonra açlık hissi geçecek ve baş ağrılar da geri gidecektir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.