Epilepsi Nöbet Türleri ve Absans Epilepsi Nöbeti

Absans epilepsi nöbeti genellikle çocuklarda görülmekte olup kişinin bir anda yaptığı işi bırakarak gözlerini bir noktaya dikerek dalgın bir şekilde bakmasıdır. Kişi geçici bir süre bilinç boşluğu yaşar.

Epilepsi Nöbet Türleri ve Absans Epilepsi Nöbeti

Petit Mal (Absans) Nöbeti

Beyinde ortaya çıkan problemler nedeniyle görülen epilepsi nöbetleri, beynin sadece bir bölgesindeki sorunlar nedeniyle görüldüğü gibi beynin tamamında yaşanan sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Beynin bir bölgesi nedeniyle ortaya çıkan nöbetlere parsiyel nöbetler denirken tamamında oluşan sorunlar nedeniyle oluşan nöbetlere ise jeneralize nöbetler denmektedir.

Jeneralize nöbetlerde elektriksel deşarj aşırı bir şekilde bütün beyne yayılmaya başlar. Bu esnada ise vücutta belli başlı bazı değişiklikler meydana gelir ve hemen fark edilir. Jeneralize nöbetlerde en sık rastlanan nöbet belirtisi absans olmaktadır. Bu belirti aniden yapılan işi bırakarak boş boş bakmaktan ibarettir ve bilinç boşluğunun da habercisidir.

Absans nöbetlere petit mal adı da verilmektedir. Dalgınlık anlamına gelen absans kelimesi durumu daha iyi anlatmasından dolayı tercih edilmiştir. Hafif geçen bu nöbetlerde kişi aniden bir dalgınlık yaşar ve kısa süre sonra eski haline geri döner.

Genellikle çocukluk döneminde görülen bu nöbet bazı kişilerde ergenlik döneminde de devam edebilmektedir.

Absans Epilepsi Belirtileri

Aniden başlayarak aniden sonlanan bu nöbette kişi o an yapmakta olduğu işi bırakarak belirli bir noktaya bakmaya başlar ve çevreden gelen bütün uyarıcılara kısa süreliğine kapalı duruma gelir. 15-20 saniye boyunca anlamsız bir şekilde boş bakışlar görülen bu kişilerde nöbet süresi bir dakikayı da bulabilmektedir. Nöbetin bitmesi ile birlikte kişi ne iş yapıyorsa ona kaldığı yerden devam etmeye başlar.

Çocukluk döneminde görülmesinden dolayı çoğu zaman dikkat eksikliği ile karıştırılan bu durum çok sık yaşanmaya başladığında hayatın olumsuz yönde etkilenmesine de neden olabilmektedir. Erkek çocuklarına nazaran kız çocuklarında daha sık gözlemlenen bu nöbetler çocukların ailelerinde de %40 oranında görülme sıklığına sahiptir.

Absans nöbetlerde kişi çevresinde olup bitenlerden habersizdir ve bir süreliğine zihinsel olarak hayale dalmış gibi görünür. Kısa süreli bilinç kaybının yaşandığı bu nöbet yetişkinlerde nadiren görülmektedir.

6-12 yaş aralığında görülme sıklığı artan absans nöbetleri iki türlüdür:

 1. Absans
 2. Atipik absans

Tipik Absans

 • Aniden başlar ve aniden biter.
 • Kişi tipik absans sırasında bilinç kaybı yaşamaz.
 • Kişi hızlı bir şekilde iyileşir.
 • Nöbet sonrası zihin karışıklığı olmaz.

Atipik Absans

 • 5-20 saniye arası sürer.
 • Kademeli olarak görülür. Yani ilk kademede kısa bir nöbet ve sonrasında zamanı uzayan nöbetler şeklinde meydana gelebilir.
 • Zihin bulanıklığına neden olur.
 • Çocuklarda daha sık görülür ve çocuklardaki bilinç bulanıklığı daha belirgindir.

Absans Epilepsi Nedenleri

 • Çocukluk döneminde genellikle B6 vitamini eksikliği, kan şekeri düşüklüğü ve kalsiyum eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak görülebilen absans epilepsi nöbetleri bebeklik döneminde geçirilen ateşli havaleler sonrası da görülebilmektedir.
 • Çeşitli enfeksiyonlar ve kafaya alınan darbeler nedeniyle de nöbetler yaşanabilmektedir.
 • Anne karnında bebeğin beyninin yeterince gelişmemesi ya da doğum sonrası beyinde oluşan gelişimsel sorunlarda absans epilepsi nedenlerinden olmaktadır.
 • Doğum esnasında beyne yeterince oksijen ve kan gitmemesi gibi durumlarda absans epilepsinin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Genetik nedenlerden kaynaklanabilir.

Absans epilepsi nöbetleri sırasında kişilerde salya akması ya da yüz renginde herhangi bir değişim olmamaktadır. Bir kişi gün içerisinde 50-100 kere nöbet geçirebildiği gibi hiçbir şekilde fark edilemeyebilir. Ergenlik döneminin ortasına doğru nöbetler yok olabilmektedir.

Absans Epilepsi Tedavisi

Absans epilepsi nöbetlerinin kaynağını tespit ederek tedaviye başlamak doğru olacağından dolayı çeşitli tetkikler yapılması gerekir. Tedavi edilmeyen absans epilepsi nedeniyle bir süre sonra kişilerde öğrenmede güçlük yaşanabilmektedir.

Kişilerdeki sara hastalığının nedenini saptamak adına kan tahlilleri, EEG, MRG gibi çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Hastalığın tespit edilmesinin ardından kişinin yaşına, nöbetlerin şiddetine ve sıklığına, hastalığın geçmişine göre tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Antiepileptik İlaç Tedavisi

Nöbetlerin devam etmesi halinde kişilere antiepileptik özellikteki ilaçlardan verilebilmektedir. İlaç kullanımında kişinin durumuna ve verilecek doza dikkat etmek gerekir. Aksi halde tedavi doğru bir şekilde ilerleyemediği gibi kişinin zehirlenmesine ve sinirlerinin hasar görmesine neden olabilmektedir.

Ameliyatla Tedavi

İlaç tedavisinin yetersiz olduğu ve nöbetlerin durmasını sağlamadığı durumlarda ameliyat ile tedavi yapılabilmektedir. Beyinin sorunlu bölgesi tespit edilerek burada bulunan elektriksel akımın doğru bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası bir sürelik ilaç tedavisinin ardından absans epilepsinin kesin tedavisi tamamlanmış olmaktadır.

Vagus Sinir Uyarımı

Göğüs derisinin altına yerleştirilen ufak bir çip ile birlikte beyine giden elektrik sinyalleri doğru bir şekilde gönderilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi sayesinde vagus sinirine bağlanan çip ile hem ilaçla tedavi edilemeyen hem de ameliyat olamayan hastalarda kullanılabilmektedir.

Ketojenik Diyet

İlaçlarla tedavi edilemeyen ve ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda kullanılan bu tedavi yönteminde bol miktarda yağ içermektedir. Protein ve karbonhidrat açısından yoksun olan bu diyet ile birlikte nöbetleri engelleyen bir metabolizma düzeni elde edilebilmektedir.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.