8 Aylık Bebeklerin Boy, Kilosu ve Baş Çevresi Hangi Aralıklardadır?

8 aylık bebekler 1 yıllık gelişimlerin yarısını tamamlamış sayılır. Bu süreçten sonra birçok fiziksel aktiviteyi yapmaya başlarlar. Bundan dolayı boy ve kilo aralıkları oldukça önemlidir.

8 Aylık Bebek

Çocuğun yaşamın 8. ayına girdiği zaman gelişimi, ilk altı aylık süreçte olduğu kadar hızlı şekilde değildir. Bu süreçte bebeği izlemek ilginç hale gelir ve neredeyse her gün yeni bir şey fark edilir. Yılın ikinci yarısında bebek her yönden aktif olarak gelişme gösterir. Duygusal ve sosyal alanlarda fiziksel ve zihinsel olarak değişimleri devam eder. Bu yaştaki tüm çocukların farklı sonuçlar verdiği akılda tutulması gereken bir durumdur. Birisi nasıl yürüyeceğini bilir ve birisi sadece taramaya çalışır. Bazıları bireysel kelimeleri, diğerleri sadece sesleri söylemeye devam eder. Fiziksel anlamda bebeklerin gelişimi de eşit olmayan şekilde gerçekleşir. Bu nedenle büyüme oranlarındaki herhangi bir sapma, ağırlık, kesik diş sayısı, sadece çocuk doktorunun durumunu değerlendirilmesi ile sonuçlanır.  Bebeğin bir kız mı erkek mi olduğuna bağlı olarak çocuğun gelişimi 8 ay içinde değişir. Bu sayede erkeklerde büyüme ve kilo göstergeleri genelde daha yüksektir. Sekizinci ayda bebek aktif hareket etmeye başlar ve çok fazla enerji harcıyor olmasından kaynaklı kiloları alımı değişir.  Kızlar 66 cm iken, 73 santimetre kadar uzayabilir. 8 ayda çocuklar aralığında büyüme olabilir. Bebeğin performansı yukarıdakilerden biraz farklı ise, endişelenmeye gerek yoktur. Her durumda, gerekli durumlarda pediatristte resepsiyonda tüm referanslar verilecektir. 

Baş Çevresi

Bebekler yaklaşık 550 gram civarında kilo almaya devam eder. Ortalama 1,5 santimetre daha yükselir. Göğüs çevresi ve baş çevresi 0,5-1 cm kadar artmaktadır. Her bebeğin kendi gelişim hızı bireysel olmasına rağmen, belli bir yaştaki çok sayıda çocuğun ölçüm verilerinin verilerini dikkate alarak doktorlar normal değerin yanı sıra normal fiziksel gelişim göstergelerinin sınırlarını da belirlemişlerdir. Bunlarda sapma dikkat çekicidir ve bebeklerim ayrıntılı muayene yapılmasının sebebidir. 8 aylık çocuklar için temel parametreleri aşağıdaki tablo şeklinde sunulmuştur;

8 ay

Alt sınır

Üst sınır

Erkeklerin kilosu, kg

7.5

10.0

Kızların ağırlığı, kg

7.2

9.3

Erkeklerin boyu, cm

66.8

73.1

Kızların büyümesi, cm

66.0

72.5

Kilosu

 Ağırlık normu da her bebeğin bireysel gelişim özellikleri dikkate alınarak ve buna bağlı olarak biraz farklıdır. 8 aylık bir kız bebeğin ortalama ağırlığı 7 ile 9 kilogram arasında değişkenlik gösterir. Bu ayda 100 ile 500 gram arasında artış olması gerektiğini ifade eder. Erkek bebeklerin 8 ayındaki ağırlıkları biraz daha büyüktür. Çocuğun performansı bunlardan farklıysa, bir çocuk doktoruna danışmak gerekir. Bebeğin beslenmesini biraz ayarlamak gerekebilir. 8 aylık bir çocuğun zayıf bir şekilde kilo almasıyla olur. Burada tüm faktörleri göz önünde bulundurarak, ilgilenen hekimin görüşü önemlidir. Doğum ağırlığı, beslenme türü (suni veya hemşirelik), tamamlayıcı gıda türleri gerekir. Hiç kimse, çocuğun özelliklerini bilmeden 8 ayda tartması gerektiğini söyleme hakkına sahip değildir. Bebeğin menüsünü çeşitlendirmeye çalışmak gerekir. Yeni beslenme ürünlerinin tanıtılması ve hala emiyorsa dengeli bir şekilde beslenmesini yapmak gerekir. Buna ek olarak, istatistikleri kullanabilir ve çocuğun 8 ay içinde masada ne kadar ağır olduğunu görebilirsiniz.

Bir yaşın altındaki çocuklarda kilo ve boyda anormalliklerin olası nedenleri

 • kardinal olarak değişen yaşam tarzı nedeniyle anne veya çocukta stres
 • Kesintisiz gıda; bağırsak kolik
 • Emzirmede besin eksikliği
 • Uygunsuz seçilmiş destek
 • Normdan tek bir sapma endişe nedeni olmamalıdır.
 • Çocuğun ciddi muayenelere maruz kalması, ancak sapmalar birkaç ay boyunca izlenirse gereklidir.

 Bebekler Ne Yapabilir?

 • 8 aylık bebek fiziksel olarak çok aktif durumdadır. Oturabilir, yatağa gidebilir, ayağa kalkabilir, çabucak gezinir.
 • Çocuk oyuncaklarla uğraşmak için çok zaman harcar ve kendi ellerini sürekli eğitir.  Çocuk topu çevirmeyi, farklı düğmelere basmayı, kitap sayfalarını çevirmeyi çok sever.
 • Sekiz aylık bir bebeğin bebeğiyle oynaması, çocuğun ebeveynlerinden aldığı bir tonlamaya sahiptir.
 • Bebekler aynı heceleri defalarca tekrarlar, bu nedenle ebeveynler sürekli olarak “ma-ma-ma” veya “ba-ba-ba” bebeklerinden duyar.
 • Bu ay içinde olan bebekler neşeli ve yetişkin yabancılara karşı ihtiyatlıdırlar.
 • Anne bir yere giderse, sekiz aylık bir bebek çok üzülür.
 • Bebek, eylemlerin tekrarlandığı oyunları çok sever.8 aylık bebek sadece bir kaşıktan yemek yememekte ve hatta bunu bağımsız olarak yapmaya çalışmaktadır.
 • Sert yiyecekleri bebek bisküvilerini alıp parçalarını kesmektedir. 

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.