6 Aylık Bebeklerin Baş, Kilo ve Boy Ölçümleri Ne Olmalıdır?

Bebekler 6 ayına girdiği zaman baş, kilo ve boy göstergeleri yaşamdaki gelişimlerine dair önemli veriler elde etmeyi sağlar. Bundan dolayı düzenli ölçüm gerekir.

6 Aylık Bebekler

Bebeklerin 6. Ayında Baş Ölçümü

Bebekler altıncı ayına girdiklerinde genellikle sırttan mideye, mideden sırtına geri dönebilir. 6 aylık bebek, emekleme için aktif olarak hazırlanmaya başlar. Midesini kaldırmadan ileri doğru sürünerek, sırtına sürünerek, dönerek, midesine uzun bir süre uzanarak, düz bir şekilde ellerinin avuçlarına dayanarak hareket eder. Bebeğin 6 aylık gelişimi, iki elin veya kolların altından desteklenerek bacakları üzerinde biraz durmasına, kısa bir süre iki veya bir elin desteği ile oturmasına izin vermektedir. Çoğu zaman sırtüstü pozisyondan öne doğru eğilme girişimleri yapar. Her iki elini de annesine doğru çekmektedir. Kucağa alınma arzusunu bu şekilde ifade eder. Bu tarz gelişimlerin doğru şekilde ilerlediğinin kontrol edilmesi için bebeklerin boy, kilo ve baş çevresinden yapılacak ölçümleri önemli düzeyde verilerdir. Uzmanlar gelişim düzeni için aşağıdaki tabloyu baz alır.

 

Yükseklik, cm

Ağırlık, kg

Baş çevresi , cm

ERKEK

Düşük

63.3

6.4

40.9

Ortalamanın altında

65.5

7.1

42,1

Ortalama

67.6

7.9

43.3

Ortalamanın üstünde

69.8

8.8

44.6

Uzun

71.9

9.8

45,8

KIZ

Düşük

61.2

5.7

39.6

Ortalamanın altında

63.5

6.5

40.9

Ortalama

65,7

7.3

42.2

Ortalamanın üstünde

68

8.2

43.5

Uzun

70.3

9.3

44.8

Bebeğin ağırlığı yaklaşık 600 ile 650 gram civarında artış göstermesi gerekir. Büyüme ise 2.5 ile 3 santimetredir. Bu aşamada, başın ve göğsün çevresinin santimetre cinsinden uzunluğu genelde karşılaştırılır. Memenin çevresinin uzunluğunun, şimdi başın çevresinin uzunluğunu aşması mümkündür. Çocuğun vücudunun oranları görünüşe göre değişmeye başlar, yavaş yavaş bir yetişkinin normal oranlarına yaklaşıyor.

Baş Çevresi Sapmaları

Mevcut kafa hacimlerinin, ortalama ve ideal kabul edilenlere tam olarak uymadığı görülür. Genelde, endişe için hiçbir neden yoktur ama bebeğin güvende olması gerekir. Doktora bebeği gösterip sapmanın nedenini teşhis edilmelidir. Bu durumu ayırt etmek uygun tedaviye başlamak için çok önemlidir. Bu göstergelerde karşılaştırıldığı zaman kafa hacminin göğüs hacmini aşmamasını sağlamak da önemlidir. Gerçek endişe sebebi, bebeğin başının parametrelerinin normal olanlardan çok farklı olmasının yanı sıra, dikkatli annenin sadece fark etmediği herhangi bir nörolojik bozukluğa sahip olmasıdır. Bebeklerin genel görünümüne fazlasıyla dikkat edilmelidir. Eğer başın büyük hacmine ek olarak, bunun üzerindeki sütürler, fontanellerin genişlemesi, belirgin venöz ağın ortaya çıkışı, masif alınlar arasında bir uyumsuzluk varsa, muhtemelen hidrosefali olması muhtemeldir. Bu şiddetli patoloji ile, sıvı bebeğin beyninde birikir. En kısa zamanda uygun tedaviyi planlama yapmak için çocuk doktoru ve nörolojiye acilen başvurmak önemlidir. Nörolojik bozukluklar hala ortaya çıkmasına rağmen, mikrosefali tam tersi şekilde kendini gösterebilir. Fakat bu fontanelde, aksine, kapalı, çok küçük ve eğimli ve alçak gibidir. Her iki tanı ultrason tanısından sonra doğrulanır veya reddedilir. Belki de bebeğin manyetik rezonans görüntülemesi yaptırması gerekir.

Motor Becerilerin Gelişimi

Sağlıklı çocukların yarısının yarısı kendi başlarına oturabilir. Bebekler 6 aylık sürecine girdiğinde henüz kendini oturmayı öğrenmemişse, o zaman ona yardım etmeye gerek yoktur. Daha sonra bebek oturmaya başlar. 6 ayda on bebekten biri, her şey için el ele tutuşarak ayakta durabilir.  Yirmi bebekte sadece bir tanesi dizlerinin üzerinde tamamen sürünür. Bu aydan itibaren bebeklere güvenle emeklemeyi öğretmek mümkündür. Bunun hem bedensel hem de zihinsel olarak bebeğin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Emzirme

Altı ay ile çocuğun yavaş yavaş anne sütü yerine lapa ve patates püresi beslemeye başlaması tavsiye edilir.  Özellikle bu süreçten sonra sabah kahvaltılarına küçük porsiyonlar şeklinde başlanması da oldukça önemlidir. Herhangi bir aşamada bebekler, belirli bir çeşit tamamlayıcı gıdalara karşı alerjik bir reaksiyon geliştirirse, o zaman verilen besin başka biriyle değiştirilir. Öncelikli olarak her besine kaşıkla başlamak gerekir. Anne sütünün yavaş yavaş yerini almaya başlayan beslenmeyi iptal etmeden bir kaşıkla vermek gerekir. Sevmediği besinler arada sırada günün farklı saatlerinde yemesi adına tekrardan denenmelidir.  Bazı uzmanlar, ilk dişi kestikten sonra yemeye başlamayı önerse de 6 aya giren bebeklerde ek gıdaya geçmek daha mantıklıdır. Yaşamın altıncı ayında, çocuk günde yaklaşık 6 kez 150 ml anne sütü içmesi gerekir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.