5 Aylık Bebeklerin Gelişimi ve Baş Çevresinin Ölçüleri

Bebekler her ayında olduğu gibi 5 ayına girdiklerinde de kilo, boy ve baş bölgesi ölçümlerinin gereken aralıklarda olması gelişimi açısından gereklidir.

5 Aylık Bebekler

Bebekler 5. ayına girdiklerinde ona yakın olan insanları iyi tanıyacak, ona hitap etmenin eşit olmayan tonuna farklı tepki gösterecektir. Bebekler yüzüstü pozisyondan karnına doğru hareket etmeye, göbeğin etrafında dönmeye, parmak uçlarına, yuvarlanmaya başlar. Karnını zeminden kaldırmadan ellerindeki plastiyari bir şekilde sürüyebilir. 5 aylık bir bebekler, mesela bir mama sandalyesinde destekle oturabilir, destekleniyorsa düzleştirilmiş bacaklarda durabilir. elinde küçük oyuncaklar bulundurur. Bu çağda, yetişkinlerin yemeğine ilgi duyulmaya başlanmıştır. Bir tabaktan parçaları alıp, yetişkinin kendisine ne gönderdiğini izleyebilir. Ayrıca bu ayda birçok bebeğin ilk dişi çıkar. Bu gelişimlerin yanı sıra boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinin de aşağıda bulunan tablo dahilinde olması gerekir. Bu tablo ölçümleri anne ve babalar tarafından takip edilse de rutin uzman doktor kontrollerinde kesinlikle bakılır.

 

Yükseklik, cm

Ağırlık, kg

Baş çevresi , cm

ERKEK

Düşük

61.7

6

40.1

Ortalamanın altında

63.8

6.7

41,4

Ortalama

65,9

7.5

42.6

Ortalamanın üstünde

68.0

8.4

43.8

Uzun

70.1

9.3

45.0

KIZ

Düşük

59.6

5.4

38,9

Ortalamanın altında

61.8

6.1

40.2

Ortalama

64.0

6.9

41,5

Ortalamanın üstünde

66.2

7.8

42,7

Uzun

68.5

8.8

44.0

Kilosu

Çocuğun 5 aylık zihinsel ve fiziksel gelişimi yoğun bir hızdadır. Bebek sadece yemek için uyanmaz. Her gün, yakın insanlarla iletişim kurmaya daha fazla ihtiyaç duymaya başlar. Etrafındaki dünyaya ait hareketlerin ve bilginin gelişmesi hızlı şekilde ilerler.

Ortalama göstergelere göre beşinci ayda erkeklerin ağırlığı 7 ile 9 kg, kızlar için ise 6’dır. Erkeklerin büyümesi hâlihazırda 65 cm, kızlar ise 64 cm’dir. 45 aylık dönemler için, bebek yaklaşık 700 gram ağırlık kazanmakta ve 2 cm büyümektedir.

Bu yaştaki bazı çocuklarda ilk dişler meydana gelir. Bebekler için bu dönem çok huzursuz olur. Artan salivasyon ile karakterizedir. Bebekler periyodik olarak yumruğunu ağzında tutar ve huzursuz diş etlerini kaşımaya başlar. Bebeklerin acısını gidermek, eczanelerde satılan kauçuklar, kauçuk veya plastik halkı şekilde özel jeller yardımcı olacaktır. Kızlarda diş çıkma süreci erkek çocuklardan daha hızlıdır.

Motor Becerileri

Elleri ile askıda olan oyuncakları bile çekebilir hale gelir. Oyuncakları ve etrafındaki eşyaları yakalayabilir hale gelirler. Sırtından mideye dönme yeteneği geliştirilir. Bebekler bu ay içinde kafalarını annesinin veya babasının sesini duyduğu yöne doğru çevirebilir. Bebekleri ile anne ve babalar artık saklanıp oynayabilir. Yüzünü mendille kapatabilir veya yatağın arkasına saklanarak oyun oynayabilirler. Bu tür oyunlar küçük insana büyük keyif verir ve motor aktivitesine katkıda bulunuyor. Bunlar dışında;

 • Sırttan karnına ve sırtına döner, ellerini yukarı çeker.
 • Bebek 5 ay boyunca dönmezse, bunu endişe verici bir uyarı olarak düşünmemek gerekir.
 • Düz bir bacak ve uzun bir sap ile bunu yapmak için onunla birlikte çalışmak gerekir. Endişeler ile alakalı olarak çocuk doktoruna rapor edilmesi gerekir.
 • Anne adayına ve bebeğe yararlı olacak bir masaj ve özel jimnastik önerilirse bunu yapabilir.
 • Masajın 5 aylık bir bebeğin gelişimine etkisi çok büyüktür ve aktivitesinde önemli bir artışa, kasların güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Melodik olarak bazen konuşmasında heceleri “ba”, “pa”, “ma” olarak kullanmaya başlar.
 • Eğer sık ​​sık bebekle uzun bir süre iletişim kurulursa kelime hazinesi çok çabuk dolar.
 • Resimleri, objeleri inceleme yapar.
 • Diş için her şeyi denemek ister.
 • Ona pürüzlü bir yüzeye sahip bazı güvenli materyaller sunulması oldukça faydalıdır.
 • Bebekler yabancı kişiler konusunda son derece ihtiyatlı, çok endişeli olabilir.
 • Oyuncaklara düşkün hale gelmeye başlarlar.
 • Bebekler bu aydan sonra annelerine daha düşkün hale gelir.

 Beslenmesi

Beslenme aralıklı hale gelmeye başlar. Bebeklerin artık çok sık göğüsten dikkati dağılır, kelimenin tam anlamıyla her gürültü veya hışırtıda beslemek için daha sessiz bir yer bulmak gerekir. Bu benimsenecek olan ayın bir özelliğidir. Bir bebek artık yetişkin yemeğine aktif bir ilgi göstermeye başlayabilmektedir. Annesinin ya da babasının tabağına yahut kaşığına ulaşır. Hatta deneme konusunda ısrar etmeye başlar. Yeni yiyeceklerle tanışmaya başlamak adına yetişkin bir masanın güvenli ürünlerinden bir şeyler yalamasına izin verilebilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.