4 Aylık Bebeklerde Baş Çevresi, Boy ve Kilo Ölçümleri

4 aylık bebekler hızlı gelişte gelişmeye devam ederler. Bu süreçte doğru şekilde ilerleme sağlanıp sağlanmadığını belirlemek adına boy, baş ve kilo kontrolü sıklıkla yapılır.

4 Aylık Bebekler

4 Aylık Bebek Baş Ölçümü

4 ayına giren bir bebeklerin hareketleri stabil hale gelmektedir. Gergin boynun hareketi yavaş yavaş ortadan kaybolur. Kafalar orta hat şeklinde tutulur, elleri ile oyuncakları, nesneleri çeker, arkasından yanı ile karnına döner.   4 aylık bebekler ana renkler ile müzikal sesleri ayırt etmeye başlar. 4 ay sonunda bebeklerin çoğunluğu dönebilir. Etraflarındaki dünya ile giderek daha çok ilgilenmeye başlar.  Görme konusundaki yetenekleri yetişkin düzeyde nitelik kazanır. Bunlar dışında gelişimi açısından boyu, kilosu ve baş çevresinin de belirlenen rakamlar arasında olması gerekir. Bu rakamlardan fazlaysa ya da eksik durumdaysa mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. Zaten bebekler belli bir yaşa gelinceye kadar uzman hekimler boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri konusunda anne ile babaları kontrole çağırırlar. Bu kontroller bebeklerin sağlıklı ve düzgün gelişimi açısından gereklidir.

4 ayda bebeklerin olması gereken boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri;

 

Yükseklik, cm

Ağırlık, kg

Baş çevresi , cm

ERKEK

Düşük

59.7

5.6

39,2

Ortalamanın altında

61.8

6.2

40,4

Ortalama

63.9

7

41,6

Ortalamanın üstünde

66.0

7.8

42.8

Uzun

68.0

8.7

44.0

KIZ

Düşük

57.8

5.0

38.1

Ortalamanın altında

59.9

5.7

39.3

Ortalama

62.1

6.4

40.6

Ortalamanın üstünde

64.3

7.3

41.8

Uzun

66,4

8.2

43,1

Bebeklerin yaşamının dördüncü ayında kilo alımı günde 20 gram civarında olmalıdır. Dördüncü ayın sonunda ortalama ağırlık artışı aylık olarak 700 ile 800 gram olmalıdır. Büyüme açısından bu süre zarfında genelde 2 – 2.5 cm arasında artış olurken, erkeklerde 4 ay içinde baş çevresi 42 cm, göğüsler – 42.9 cm, kızlarda – 41 cm, göğüsler – 41.9 cm’dir.

Kilosu

Bebeğin doğru gelişiminin temeli, dördüncü ayda fizyolojidir. Bebek henüz enerjisini aktif olarak hareket ettiremediğinden ve harcamamasından dolayı, kilo alımı hala yüksektir.

Bu yaşta aylık artış 700-800 gram arasında değişebilir. Ve büyümede, başka bir 2-2.5 cm artar.

4 aylık bebek 6-7 kg ağırlığındadır ve yüksekliği 60-63 cm’ye ulaşmıştır. Bu rakamlardan büyük veya küçük olan küçük sapmalara tamamen izin verilir. Beslenme genetik özelliklerin yanı sıra bebeğin zamanında ya da zamanında doğması gerçeğiyle de ilişkili olabilmektedir. 4 ay boyunca çocuğun karakteristik özelliği olan dışsal işaretler değildir. Bu yaşla baş çevresi yaklaşık 1,5 cm, göğsü ise 1.5-2 cm kadar artar, böylece bebek doğuma göre daha orantılı görünmeye başlamıştır.

Beslenmesi

Bebeklerin beslenmesi su ile takviye olmadan, tek emzirme ile geçer. Genellikle uykuya daldığı zaman, uyanma esnasında, gece ile gündüz uyurken ister. Oldukça doğru şekilde bir beslenme şeklidir. Beslenme esnasında bebek annesinin göğüslerine diş etleriyle basabilir. Bu da acı verici hislerin yaşanmasına neden olur. Bu durum anneden ayrılmayı amaçlamakta olan bebeğin ilk eylemidir. Annelerin yeterli olan davranışı korku, çığlık şeklinde meydana gelir. Yaklaşık 4 ay sonunda bebekler yetişkinlerin yemeği ile yemekleri yeme süreçlerine ilgi duymaya başlamaktadır. Ellerini izler ve ağzına bakarlar. Her bebek (ve herhangi bir yaşta) dengeli bir diyete ihtiyaç duyar. Anne sütü 4. ayında olan bebekler için gerekli tüm vitaminler, makro ve mikro elementlerle zenginleştirilmiş en iyi ürünler içinde ilk sıradadır. Bazıları beslenmenin talep üstüne yapılmasının gerektiğine inanmaktadır. Diğerleri zamanla çizelgesinin destekçileridir. Kullanılacak olan yolların her bir tanesinin avantajları vardır. Annenin bebeğine daha çok uyan bir beslenme şeklini de seçme hakkı bulunur. Her durumda da aşağıda bulunan rakamlar dördüncü ay girmiş olan bebeğin ebeveynleri tarafından bilinmesi gerekir.

  • Beslenme sayıları 6-7 kat, ortalamada her 3 saatte yaptırılması gerekir.
  • Toplam besin kütlesi bebeğin kütlesinin 1/6 veya 1/7 ‘sidir;
  • Günlük ortalama yiyecek olan miktarı 1000 gram süttür.

Bazı yetişkin kişiler sadece 4 ay içinde ilk cazibeyi tanıtmayı amaçlar. Bu aşamaya gitmek adına sadece bir çocuk doktorunun tavsiyesi gerekir. Bunun için en uygun olan ürünler sebze ile meyve pürelerinin yanı sıra kullanılacak olan doğal meyve sularıdır.  Düzenli, sağlıklı ve dengeli şekilde beslenme düzeni sağlama konusunda tereddüt duyan anne ve babalar uzman doktordan bu konuda detaylı şekilde bilgi alabilir. Hatta akıllarına takılan tüm soruları detaylandırma konusunda da yardım alabileceklerdir. Gerekirse uzman doktorlar anne ve babalara bir beslenme listesi verir ve bununla ek gıdaya geçiş sağlanır.

 

 

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.