3 Aylık Bebeklerde Baş Çevresi Ölçüsü Nedir ve nasıl Ölçülür?

3 aylık bebeklerde kafa bölgesinin ölçümleri gelişimin belirlenmesi adına oldukça önemlidir. Bu belirlemeler bebeğin genel sağlığı açısından da önemli bir detaydır.

3 Aylık Bebekte Baş Çevresi

Çocuğun yaşamının ilk ayından itibaren baş çevresinin ölçülmesi adına çocuk doktoruna düzenli ziyaretler yapılması zorunludur. Bebeklerin baş bölgesi her geçen gün büyür. Doğru bir şekilde gelişip gelişmediğini belirlemek için aylık ölçümleri boy ve kilosundan yapılır. Yeni doğanların olduğu gibi aylar içinde de bebeklerim göğsünün başının çevresini ölçmek zorunludur. Kontrol etmek için ebeveynler ölçümleri kendileri yapabilirler. Bunu yapmak için, doğru bir şekilde nasıl yapılacağını ve hangi göstergelerin norm olduğunu bilmek zorundadırlar. Çoğu ebeveyn, bebeğin kafatasının deformasyonu gibi bir problemle karşı karşıya kalabilir. Bu onun normal halidir, kırıntıların ortaya çıkmasından 2 hafta sonra, ortadan kaldırılmalıdır. Bu, ortaya çıkan konuya gereken özeni göstererek yapılabilir. Kafatasının hizalanmasına katkıda bulunacak ana hareket, çocuğun uyku sırasındaki pozisyonunda düzenli bir değişiklik olmalıdır. Bu sayede elastik kemikler normale döner. Kafatası doğal bir yuvarlak şekil kazanacaktır. Çocuğun mükemmel düzgün bir kafaya sahip olmadığı konusunda panik yapılmamalıdır, asimetri izlenebilir. Bunun nedeni, annenin rahmindeki, dar jenerik yolların geçişindeki baskı olabilir. Çocukların aylara göre nasıl kafaya sahip olacağı hakkında bilgi sahibi olarak ebeveynler gelişimini bağımsız olarak kontrol edebilir. 

Üç aylık bir bebek zaten iyi bir beslenme ve rüyalar ritmine sahiptir. Çocuk, yakın bir gülümseme ve sesle aktif olarak iletişim kurar, elleri ile çalışmayı sever ve ön kollarına yaslanarak karnına güvenle oturur.

3 aylık çocukta:

 • Başını karnına tutarak, ön kollarına yaslama yapabilir.
 • Bir eşyayı bir eliyle bulur, ellerini emer ve onlara bakar.
 • Sesli şekilde güler.
 • Kendi tarafında döner.
 • Elinde bir oyuncak tutabilir.
 • Göbeğinden sırtına ve sırttan karnına döner.

 3 aylık bebeklerin kilo, baş ve göğüs gelişimlerinde baz alınması gereken tablo;

3 ay

Alt sınır

Üst sınır

Erkeklerin kilosu, kg

4.9

7

Kızların ağırlığı, kg

4.8

6.3

Erkeklerin boyu, cm

56,5

62.0

Kızların büyümesi, cm

56.2

61.8

Erkeklerin baş çevresi, cm

39.0

42.5

Kızların baş çevresi, cm

38.0

41,2

Erkeklerin göğüs çevresi, cm

36,5

41,6

Kızların göğüslerinin çevresi, cm

37.3

41,4

 Kafa Hacmi Nasıl Ölçülür?

Bebek büyüdükçe, uykuya daha az zaman harcamaya başlar. Daha önce aylık bebek özellikle baş çevresi ölçümünü engellenmiş değilse 3 ay içinde zorunlu şekilde yaptırılması gerekir. 4 ile 5 aylık ve daha büyük bir sürede, bebek uyurken prosedürün daha kolay olacağını belirtmek gerekir. Tam parametreleri elde etmek adına kafayı ölçmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanmak gerekir;

 • Bebek sakin ya da uykulu olmalı
 • Bir santimetre kafasının etrafına dolanırken, bir santimetre çok fazla sıkılmamalı veya gevşememelidir.
 • Ölçüm sırasında bebeğin kaşlarını ve bebeğin oksipital kısmını (tüberkülün yerini) odaklarsanız en doğru göstergeler elde edilecektir.
 • Ebeveynler tüm çocukların bireysel olarak geliştiğini anlamalıdır.
 • Bu nedenle, yapılan prosedürden sonuç alındığı zaman 2 yıl veya 6 ayda, parametrelerin normdan farklı olması durumunda panik yapmak gerekli değildir.
 • Belki de başın hacmi, normu aşan, çocuk kalıtsal olabilir.
 • Gelecekte göstergelerin eşit bir şekilde artmasını sağlamak daha önemlidir. 

Kafa Normunda Farklı Göstergeler

Sadece doğmuş bir çocuğun kafasının büyüklüğü onun cinsiyetine bağlıdır. Sonuçta kızlar kural olarak, erkeklerin aksine daha az ve daha kolay doğarlar. Bu nedenle çocukların aylara baş çevresi değerleri, küçük olsa da farklılıklar var.

Çocuğun kafasının normunun normlarına uygun olmayan hacmi, özel dikkat gerektiren belirli bir sapma listesini gösterebilir. Göstergeler hem büyük hem de küçük taraflarda farklılık gösterebilir. Bir yeni doğanda veya bir yaştaki çocuğun başının hacmi göstergenin altındaysa, o zaman yüksek bir olasılığın göstergesi olabilir. İntrauterin gelişimdeki gecikmeler, rahim içi yaralanmalar, enfeksiyonlar, patolojiler, kemik sisteminin gelişiminin kusurları, yüksek intrakraniyal basınç, raşitizm baş bölgesinde sorunlara yol açabilir. Uyumsuzluk göstergeleri ölçme kafası evde ebeveynler tarafından tespit edilmişse mutlaka uzman doktora en kısa sürede başvurulmalıdır. Kafa hacminin ölçümü önerileri ile yakından tanımak için tavsiye edilir. Baş bölgesinde sorun olan bebekler için bir dizi test yapıldıktan sonra gerekli olan tanının koyulması uzman doktor tarafından yapılır. Bu süreçten sonra tedavi planlaması yapılır. Bu plan dahilinde hareket edildiği sürece bebeklerde var olan sorunlar kısa sürede ortadan kalkar. Aşırı düzeyde yaşanan etkenlerde kaynaklıysa farklı tedaviler uygulanabilir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.