20 Lik Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

Yirmi yaş dişlerinin sebep olduğu ağrılar, bu dişler çıkarken ve çekildikten sonra oluşan baş ağrısı, baş ağrısı yapmalarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında makale.

Yirmilik Diş

20 lik dişler çenenin her iki yanında bulunan diş dizisinin en sonunda bulunan dişlerdir. Üçüncü azı dişi olarak yer alırlar. 20 lik diş denmesinin sebebi çoğunlukla yirmili yaşlarda ortaya çıkmaya başlamasıdır. Fakat bu dişler bir takım sebeplerden ötürü her zaman çıkmaya devam etmeyebilir. Bu durumda bunlar kişinin çene kemiğinin içerisinde gömülü bir şekilde kalmakta ve kendisini göstermemektedir.

Çoğunlukla 17 ve 30 yaş arasında çıkmaktadırlar. Kimi zaman hiçbir şekilde görünmeden çene kemiği içerisinde gömülü kalır, kimi zaman da kısmen de olsa çıkabilirler. 20 lik diş illa çıkacak diye bir şey yoktur. Kimi kişilerde bu dişler hiç çıkmamaktadır. Bunu etkileyen şey ise genetiktir. Bunların çıkmalarını engelleyen durumlar;

 • Zaman içerisinde insan ırkının çene yapısının küçülmesinden dolayı bu dişlerin çıkacak yer bulamaması
 • Çıkarken meydana gelen sapma yüzünden çıkacak yer bulamaması
 • Çene kemiğinin yoğunluğundan dolayı çıkamaması

Bu tür nedenlerden ötürü çıkamayan veya kısmen çıkabilen bu dişler birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Bunlar:

 • Diş eti apsesi
 • Dişlere basınç ağrısı
 • Kist oluşumu
 • Baş ağrısı
 • Yüz ağrısı

Bu nedenlerden ötürü 20 lik dişler bu tür rahatsızlıklara sebebiyet veriyorsa mutlak surette çekilmeleri gerekmektedir. Diş çekimleri günümüzde her ne kadar rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilse de yirmilik dişlerin yapılarından ve bulundukları konumdan dolayı her zaman için komplikasyon riski bulunmaktadır.

Yirmilik Diş ve Baş Ağrısı

20 lik dişler hem çekilmeden hem de çekildikten sonra baş ağrısına sebebiyet verebilirler. Günümüzün diş çekim teknikleri açısından 20 lik dişlerin çekimi rahat bir şekilde gerçekleşse de, kimi durumlarda çekimden önce herhangi bir baş ağrısı yapmayan bu dişler, çekimden sonra baş ağrısı yaparlar.

Yirmilik dişlerin baş ağrısı yaptığı durumlar:

 • Diş çıkarken: Yirmilik dişler çıkarken çene kemiğinin yoğunluğundan veya yan dişe yaptıkları baskı yüzünden ağrıya sebep olabilirler
 • Diş çıkmadan çenede kalırsa: Bazen bu dişler bazı sebeplerden ötürü çıkamadan çene kemiği içerisinde kalmaktadırlar. Böyle bir durumda zaman geçtikçe dişin kemik içerisinde oluşturduğu basınçtan dolayı kişilerde baş ağrısı olabilmektedir.
 • Diş çekiminden sonra: Kimi durumlarda herhangi bir baş ağrısı olmazken, diş çekiminden sonra kişilerde ağrı görülmeye başlanır.

Yirmilik dişle birlikte görülen baş ağrısı sürekli olarak meydana gelen bir ağrı değil, zaman zaman kendisini gösteren bir ağrıdır. Özellikle dişler ilk defa çıkmaya başladığı zaman hissedilen ağrı ise sürekli olarak hissedilen bir ağrıdır ve oldukça ciddi bir derecede olabilmektedir. Bu ağrının kaynağı olarak çene kemiğini zorlayan 20 lik dişlerin çıkma süreci tamamlanana kadar bu ağrı devam edebilmektedir.

Diş çıkma süreci tamamlandıktan sonra da zaman zaman baş ağrısı devam edebilmektedir. Bu ağrı her zaman olmamakta, kişilerce zaman zaman deneyimlenmektedir. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte kişileri gündelik faaliyetlerinden alıkoyacak şiddette olmamakta fakat zaman zaman ortaya çıktığı için kimi durumlarda rahatsız edici olabilmektedir.

Yan dişe baskı sonucu ağrı oluşabilir

Tedavi Yolları

Kimi 20 lik diş herhangi bir rahatsızlığa neden olmasa da kimileri daha önce bahsettiğimiz durumlara yol açabilir. Bu nedenle 20 lik dişlerin çekilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi de dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ne kadar erken yaşta çekim yapılırsa o kadar rahat bir operasyon ve iyileşme süreci olacağı için mümkün olan en genç yaşta 20 lik diş çekimi yapılmalıdır.
 • Dişin etrafındaki dişlerde herhangi bir enfeksiyon, iltihap olmamalıdır
 • Lokal anestezi altında gerçekleştirilir
 • Çekimden sonra 24 saat sigara içilmemelidir
 • Tedavi sonrası kanama devam ederse, çok fazla ağrı olursa vakit kaybetmeksizin tekrar doktora görünmelidir

Bunlara dikkat edildiği takdirde günümüzde yirmilik diş çekimi rahat bir şekilde, teknolojinin imkanlarından yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Tedavi edilemeyen dişlerin çok daha büyük problemlere neden olacağı unutulmamalı ve bu nedenle kesinlikle ihmal edilmeden, herhangi bir belirti gösterdiği anda en kısa zamanda bir diş doktoruna görünerek gerekli tedavi gerçekleştirilmelidir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.