2 Aylık Bebeklerde Baş Çevresi Ölçüsü ve Olası Sapmalar

2 aylık olan bebeklerde ve bebeklerin diğer aylarında baş çevresinin ölçümleri gelişimi konusunda oldukça önemli veriler verir. Bunun için uzman kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

 Bebeklerin Kafa Ölçüsü

Bebeklerin Baş Çevresi Ölçüsü

Yeni doğmuş bir bebeğin başının çevresinden alınacak olan gösterge, hayatın ilk döneminde bebeğin gelişiminin doğruluğunun izlenmesi sayesinde temel olanlardan biridir. Spesifik olarak, her bir spesifik yaş için normatif aralıklar türetilmiştir.

Yaşamın ikinci ayında bebek bedeni son derece yüksek oranlarda gelişmeye devam eder. Ilk ayda iyi bir başlangıç ​​yaptıktan sonra bebek aktif olarak büyümeye devam eder. Önündeki dört hafta boyunca, 800 ile 1000 gram ağırlık kazanmalı, büyümeyi 3 ile 4 cm arttırmalı, göğüs hacmi ile başı 10-15 mm artmalıdır. Bu dönemde, çocuğun iç organlarının gelişimi aktif bir karakter kazanır, bebeğin sistemleri ve organları ekstrauterin ortama karşılık gelen ritmi girmek için çok fazla uyum sağlamamaktadır.

Ebeveynlerin kendilerini yönlendirmelerini kolaylaştırmak için, baş çevresinin her yıl ayrı olarak nasıl olması gerektiğini gösteren bir göstergeler tablosu hazırlanmıştır. İlk yıl için olan verilerin tamamı aylara göre bölünmüştür, bu süre zarfında birkaç santimetrelik sapmalar endişe için çok önemli bir neden olabilir.

2 Aylık Bebek Kilo ve Baş Çevresi

2 ay

Alt sınır

Üst sınır

Erkeklerin kilosu, kg

4.2

6

Kızların ağırlığı, kg

4.2

5.5

Erkeklerin boyu, cm

53.8

59.4

Kızların büyümesi, cm

53.3

59,3

Erkeklerin baş çevresi, cm

37,4

41.0

Kızların baş çevresi, cm

36.7

39,8

Erkeklerin göğüs çevresi, cm

35,7

40.8

Kızların göğüslerinin çevresi, cm

35,6

39,9

Baş Çevresi Nasıl Belirlenir?

Yeni doğmuş bir bebeğin baş çevresi büyüklüğündeki değişiklikler bir bebek doktoru tarafından izlenmelidir. Bu nedenle, temel metrik göstergelerin kaldırılması ve bebeğin durumunu incelemek için kliniğe zorunlu ziyaretler gerekir. Her küçük insanın değişiklikleri için bireysel bazda gelmesi nedeniyle hazır veriler ile tablo her zaman yardımcı olmayabilir. Bu dönemdeki bebeğin kafatasının büyüklüğü ne olmalıdır hesaplamak için, bazı basit hesaplamalar yapmak gerekir. Yarı yıllık yaş ortalamasına ekleme yapmak ve santimetre istenen sayıda çıkarmak gerekir. 6 ay boyunca bebekler için büyümelerin oranı 0.5 ile 1 cm ortalamasıdır. Küçük bebekler 1.5 ile 2 cm almak gerekir. Büyük olasılıkla, hiçbir neden yoktur, endişe sapmaların sınırları içine sığacak şekilde olabilir. Oluşabilecek olan her türlü sapmalar için mutlaka uzman doktora başvurmak gerekmektedir.

Olası Sapmalar

Kafa çevresi büyüklüğünün, müsaade edilen dalgalanmaları hesaba katarakt, norm ile uyuşmadığı durumlar bulunur. Yarım santimetre bile sapmalar varsa, endişe sebebi haline gelir. Küçük bir bebekte bu tür sapmaların ortaya çıkmasının birkaç ana sebebi vardır. Bunlardan hangisinin fiziksel gelişmedeki bir ihlalin sonucuna yol açtığı, sadece ayrıntılı bir muayeneden sonra uzman doktor tarafından belirlenir.

Kalıtım

Eğer başın boyutu ebeveynler veya yakın akrabalar için normalden fazla veya az düzeyde gözlemleniyorsa mutlaka uzmana başvurulmalıdır. Bazı durumlarda aile geçmişinde kaltım açısından büyüklük ve küçüklük durumu olabilir. Bundan dolayı endişe nedeni olmayacaktır. Eğer cinste kafatasında patolojik değişiklikler varsa asıl sorun belirtisi budur.

Doğum Travması

Bebek doğum kanalından geçerken, annenin kemiklerine ve dokularına dokunarak dışarıya çıkar. Bundan kaynaklı olarak şişlik oluşumu meydana gelebilir. Çoğu zaman, ilk günde ve bağımsız olarak gerçekleşir. Sezaryen ile doğan çocuklarda baş şekli normale yakındır ve hacim değişimlerine uğramamaktadır.

Konjenital Patolijeler

Sapmaların nedeni konjenital patolojilerden kaynaklı meydana geliyorsa, temel olarak hidrosefali ve mikrosefali vardır. İlk durumda beyinde ödem gelişimi oluşabilir. Fontaneliler şişer, kafatasının boyutu artar, venöz ağ görünebilir.

Nadir durumlarda bu nörolojik bozukluk ve ölüme yol açar. İkinci durumda da tam tersine çevrilir. Kafatasının boyutu, daha küçük doğrultuda normdan farklıdır. Bu hastalık çocuğun başının büyümesini engeller. Daha ciddi sonuçların önüne geçmek adına uzman doktora düzenli olarak gidilmeli ve metrik göstergelerin standartlara uygunluğu izlenmelidir.

Bebeğin büyümesini ve gelişmesini sağlamak için ebeveynler çocuğuna istikrarlı bir uyku ve beslenme rejimi sağlamalıdır. Görev, her şeyden önce anneye düşer. 2 aylık bebeğin günde 18 ile 20 saat uyuduğu ve bebeğin vücut ağırlığının 1 / 5’ine denk gelecek miktarda anne sütü yiyeceği dikkate alınması gerekir. Standart olarak alınırsa bebeklerin kilosu bu ay içinde 4 kilogramdır, o zaman bir annenin bebeğine günde en az 800 gram süt vermesi gerekir.  Bu besin miktarı, çocuğa tam teşekküllü enerji alışverişi olanağı verir, aktif, neşeli ve iyi kilo alır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.